‘Ulusal Acil Durum Seçeneği Hala Masada’

Başkan Donald Trump’ın Amerika’nın güney sınırında bir insani kriz ve güvenlik krizini olduğunu, Meksika sınırına duvar örülmesini savunduğu Oval Ofis konuşmasının ardından ABD Başkanı Kongre liderleriyle tekrar görüşecek. Bu arada Beyaz Saray sözcüsü, ulusal acil durum ilanının hala bir seçenek olarak masada olduğunu söyledi.

ABD’de hükümetin kapanması krizinde 19. güne girildi. Başkan Trump dün Oval Ofis’ten yaptığı ve yaklaşık 9 dakika süren konuşmasında sınıra Kongre onayına gerek kalmadan duvar örülmesi amacıyla ulusal acil durum seçeneğini devreye sokmamıştı. Fox News’a konuşan Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders Trump’ın bu seçeneği hala değerlendirdiğini söyledi.

Trump dünkü konuşmasında ABD’ye gelen yasadışı göçmenlerin işlediğini iddia ettiği cinayetlere atıfta bulunarak “Kongre’nin işini yapması için daha ne kadar Amerikan kanı dökülmeli?” diye sormuştu.

Trump’ın konuşmasının ardından kendilerine cevap hakkı tanınmasını talep eden Senato’nun Demokrat azınlık lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Trump’ın ardından ABD halkına hitap etmiş, Schumer Başkan Trump’ı “Oval Ofis’i yapay bir kriz yaratmak, korkuyu körüklemek amacıyla kullanmak ve yönetim içindeki çalkantıdan dikkatleri başka yöne çekmeye çalışmakla” suçlamıştı.

Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Senato’da Cumhuriyetçiler’in basına kapalı öğle yemeğine katılmak üzere Kongre’ye gidecek. Trump ve Pence Cumhuriyetçi senatörlere sınıra duvar örülmesi konusunda sağlam durma çağrısında bulunacak.

Trump daha sonra da hükümetin kapanması krizini aşmak üzere her iki partiden Kongre liderleriyle bir araya gelecek. ABD Başkanı Perşembe günü de Meksika sınırındaki bir bölgeyi ziyaret edecek.