Suudi Kralı’ndan görevden alma dalgası: Dışişleri bakanı da değişti

Cemal Kaşıkçı cinayetinin sarsıntısını atlatma çabasındaki Suudi kraliyeti, dışişleri ve ulusal güvenlik görevlerinde değişikliğe gitti. Kral Selman’ın kararnamesiyle “Esad gitmeli” sözünü dilinden düşürmeyen Adil Cubeyr yerine İbrahim Asaf dışişleri bakanı oldu.

Suudi Arabistan’da ipleri oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a (MbS) bırakırken Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi badirelerle karşılaşan Suudi Kralı Selman, bugün bir kararnameyle kilit bakanlıklar ve makamlarda değişiklik yoluna gitti. Özellikle Dışişleri Bakanlığı ve ulusal güvenlikle ilgili makamlarda yapılan değişiklikler dikkat çekti.

Kral, MbS’nin başkanlığındaki Siyaset ve Güvenlik İşleri Konseyi’nin yeniden yapılandırılması için de bir kararname yayımladı. Konsey’de aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı da olan Veliaht Prens’in yanısıra içişleri bakanı, enformasyon bakanı, dışişlerinden sorumlu bakanlar, devlet bakanları, istihbarat servisi başkanı, devlet güvenliği başkanı ulusal güvenlik danışmanı yer alacak.

Bu kapsamda MbS’nin Kasım 2017’deki gözaltı operasyonlarından nasibini almış İbrahim el Asaf’ı Dışişleri Bakanı atayan Kral, bu koltuktaki Adil el Cubeyr’i ise dışişlerinden sorumlu devlet bakanlığına kaydırdı.