Rus Ortodoks Kilisesi: Poroşenko fiyaskoya imza attı

Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun ‘birleştirici’ kilise konseyi nedeniyle bir fiyaskoya imza attığını söyledi.

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Hilarion, “Poroşenko, gerçekten bir fiyaskoya imza attı. Zira Ukraynalı Ortodoks inananların ve piskoposların çoğu bu konseyde yer almadı” dedi.

Rus Ortodoks Patriği Kirill, Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nde düzenlenen Noel gecesi ayininde.
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill: Ukrayna’da bağımsız kilise kurulmasına izin verilemez
Ukrayna’da kiliseyi birleştirmek yerine bu ülkede iki kilise ortaya çıktığını kaydeden Hilarion, “Bunlardan biri meşru ve Ortodoks dünyasında tanınıyor, diğeriyse gayrimeşru ve tanınmıyor” diye konuştu.

Hilarion, Poroşenko’nun “İnananları yeni kiliseye gitmeleri için zorlamayacağız” açıklamasına inanmakta güçlük çektiğini sözlerine ekledi.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Ukrayna’da bağımsız kilise kurulmasının kabul edilemez olduğunu zira bağımsız kilise destekçilerinin, bağımsız kiliseyi kurmaya çalışanların öfke dolu olduğunu, hedeflerine güç yoluyla ulaşmaya ve ‘diğerlerinin hayatlarını zindan etmeye’ hazır olduğunu vurgulamıştı.

Ukrayna Kilisesi’ne otosefal statüsü verilmesi, Ortodoks Kilisesi’nde son bin yılda yaşanan en büyük ayrılık olarak tanımlanıyor.