Putin: Poroşenko’nun telefonlarını açmıyorum çünkü…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun telefonlarını onun seçim kampanyasında ve Kerç boğazındaki provokasyonla ilgili basit planında yer almak istemediği için açmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gazetecilerin Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun telefonuna yanıt vermemesiyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

Putin “Mesele Benim Pyotr Alekseyeviç’le konuşmak istememem değil. Onun seçim kampanyasında yer almak istemediğimden konuşmuyorum” dedi.

Poroşenko’nun ustaca biçimde kriz ve provokasyonlar yarattığını, bunların sorumluluklarını da Rusya’ya yüklediğini belirten Putin “Daha sonra da oluşan sorunları harika biçimde çözdüğünü göstermeye çalışıyor. Bu basit bir plan ve ben de bu planda yer almak istemiyorum, almayacağım da” ifadelerini kullandı.

Putin G20 zirvesi sonrasında verilen basın toplantısında Ukrayna ile üst düzey görüşmelerden kaçınmadığını belirtmişti. “Poroşenko ile konuşmadık, ancak bu her türlü iletişimi keseceğimiz anlamına gelmiyor” diyen Putin, onunla konuşmanın zor olduğunu, ancak ne olursa olsun Ukrayna ile ilişkileri destekleyeceklerini kaydetmişti.
Poroşenko, Kerç boğazındaki gerginlik sonrasında Putin’i aradığını ancak yanıt alamadığını ifade etmişti.