16.4 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 5, 2020

Merkel’den endişelendiren uyarı! Daha yolun başındayız

Vaka sayısının 150 bine yaklaştığı Almanya’da Başbakan Angela Merkel, koronavirüs (corona virüsü) tedbirlerinin bir an evvel hafifletilmesini isteyenlere seslendi: Salgının bitiş safhasına gelmedik, hala başındayız. Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını için alınan tedbirlerin kaldırılmasını isteyenlere cevap verdi. Merkel, “Salgının bitiş safhasına gelmedik, hala başındayız” dedi.

Alman meclisi Bundestag’ın alt kanadında konuşan Merkel, “Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız. Koronavirüs uzun süre siyasette de bizimle birlikte olacak” ifadelerini kullandı.

‘UMUT ETMEK YERİNE UYARMAK, BENİM GÖREVİM’

Merkel, “İkna olmadığımda umuda güvenmek yerine uyarıda bulunmayı görevim olarak görüyorum” dedi. “Durum çok ciddi” ifadelerini kullanan Merkel, “Virüsten önceki normal hayata dönemeyiz. Salgında zekice ve dikkatli davranmak zorundayız. Bir gerileme riskini almayalım” diye konuştu.

‘ALDIĞIM EN ZOR KARARLARDAN BİRİ’

Merkel, koronavirüsü tedbirleriyle yaşamanın zor olduğunu anladığını belirterek, söz konusu kısıtlamaların bugüne dek aldığı en zorlu kararlardan biri olduğunu söyledi. Merkel, sokağa çıkma kısıtlamalarının herkesi korumak için alındığını, Alman sağlık sisteminin bu sayede zaman kazanarak şu ana dek krizle başa çıkabildiğini ekledi.

‘ANCAK HERKES AŞI OLABİLİRSE ÇÖZÜLÜR’

Salgının sadece küresel olarak çözülebileceğini söyleyen Merkel, aşının bütün ülkelerde herkes için maddi açıdan karşılanabilir olması gerektiğini belirtti. Almanya başkanı, ülkesinin virüse karşı ulusal çaptaki çabalarının, ancak Avrupa’da ortak hareket edilmesi sayesinde başarılı olabileceğini ekledi.

‘AB, DAYANIŞMA OLMADAN AB DEĞİLDİR’

Merkel, ekonomik gerilemenin boyutunu şu an için kestirmenin zor olduğunu belirtirken, virüse karşı ekoonomik programın Avrupa bütçesi dahilinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Almanya Başbakanı, “Dayanışma ruhu dahilinde, Avrupa bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olmalıyız” diye konuştu. Merkel, “AB, dayanışma olmadan AB değildir” dedi.

ALMANYA’DA SON DURUM NE?

Alman Robert Koch Enstitüsü tarafından yayınlanan koronavirüs raporuna göre, ülkede son 24 saatte 2 bin 352 kişide daha koronavirüs tespit edildi.

Almanya genelinde vaka sayısı 148 bin 46’ya yükseldi. Ölü sayısı ise 5 bin 94’e ulaştı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin koronavirüs rakamlarını takip ettiği internet sayfasında ise Almanya’da vaka sayısı 150 bin 648 oldu. Ölü sayısı ise 5 bin 315 olarak görülüyor.

BENZER YAZILAR

EDİTÖR ÖNERİLERİ