12.1 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 31, 2020

Erdal YALÇIN | Tarih: 2 Ağustos 1944, Naziler Romanları Canlı Canlı Yaktılar

Tarih; 2 Ağustos 1944  her etnik köken yaşadığı zulmü, soykırımı Romanlarda yaşadı nasıl ki  ezidi’leri katlettiyseler ailevilerde yaktıysalar  1944 de Romaları yani çingenelerde canlı canlı   gaz odalarında zehirlenerek öldürdüler .  İkinci Dünya Savaşı sırasında Romanların uğradığı soykırıma Romanca Porajmos (kıyım) adı verildi. O tarihten bu yana 2 Ağustos Roman Soykırım Anma Günü olarak anılıyor.

Tabii o dönemde sadece Almanya’da değil Alman işgali altındaki bütün topraklarda Romanlara yönelik zulüm sürüyordu. UNESCO yayınları arasında yer alan “Nazi Terörünün Roman Kurbanları” başlıklı bir makalede şu sözlere yer verilmiştir:

“Polonya’da ve Sovyetler Birliği topraklarında Romanlar hem ölüm kamplarında hem de açık arazide katledilmişlerdir… Nazilerin geçtikleri her yerde Romanlar tutuklanmış, sürülmüş ve öldürülmüştür. Yugoslavya’da Yahudilerin ve Romanların idamları 1941 Ekim’inde ormanlık alanlarda yürütülmüştür. Roman halkın yüzde 90’ını yitirdi. Neredeyse 6 bin kadın, çocuk ve erkek. Toplamda 20 binden fazla Sinti ve Roman katledildi  Köylüler, idam yerlerine götürülmek için kamyonlara yüklenen çocukların ağlayışlarını ve çığlıklarını hâlâ hatırlamaktadırlar.” 2 Ağustos 1944 yılında Nazilerin Almanya’daki Auschwitz kampında bir günde 3 bin Roman katledilerek soykırıma uğradı toplamda Avrupa’da 500 bini aşkın Roman öldürüldü. Romanlara uygulanan zulüm 1933 yılında başladı. Romanların 1933 yılı itibariyle tiyatro, sinema ve müzikhollerde çalışmaları yasaklanmıştı. Bu zulüm zamanla ayrımcılık şeklinde dönüştü.  Bu ve benzeri yasaklar toplumsal yaşama da hemen sıçrayıverdi. İtfaiye örgütünde ve spor kulüplerinde çalışmaları sınırlandırılmaya başlandı.

1936 yılında Romanların seçme hakları tıpkı Yahudilere olduğu gibi ellerinden alındı. 5 Temmuz 1936’da içişleri bakanlığı “Çingenelerle mücadele” adıyla bir genelge yayınladı.

Bu genelge uyarınca yetkili kılınan Berlin polis şefliği, özellikle olimpiyat oyunları öncesinde genel bir “Çingene taraması” başlattı.

Bunları takiben Berlin kanalizasyon alanı Marzahn’da bir “Çingene kampı” kuruldu. Romanlar herhangi bir yasal takibat olmaksızın, sorgusuz sualsiz zorla bu kampa tıkıldılar.

Alman yetkililer yapılanların “ırkçı temelli’ olduğunu ancak 1979’ta kabul etti.

Burada Romanların Nazilere karşı direnişinden söz etmek  istiyorum. İlk defa Romanlar  direniş sergilemiştir hem de  yaşadıkları ülkenin devletine karşı,tabiki en önemlisi bu direniş  haksızlığa hukuksuzluğa adaletsizliğe karşı bir direnişti Mayıs 1944’te Naziler   Romanları gaz odalarında öldürme kararı almıştı. Askerler Romanların bulunduğu kampın etrafını sardı ve Romanlara kampı terk etmelerini emretti. Romanlar, bıçak, balta, ellerinde demir sopa, küreklerle ve iş için kullandıkları diğer araçlarla Nazi subaylarının emirlerini reddettiler ve direnişe geçtiler. Bunun üzerine Nazi timi geri çekilmek zorunda kaldı.

16 mayıs bizim faşizme karşı direnişimizin tarihidir. zaferimizdir.

Bugünde çocuklarımız dünyanın her yerinde faşizme karşı  2 Ağustos’ta yaşanan soykırıma karşı “Bir daha asla” diyorlar. Bir daha asla!

Romanların onurlu direnişi faşizme karşı olmuştur.

Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı raporuna göre günümüzde Romanların yüzde 80’i “fakirlik riski altında” yaşıyor. Aynı rapora göre her üç Roman’dan birisi farklı formlarda tacize uğruyor. Macaristan’da hala şuanda Roman kadınları   bir çocuktan fazla doğum yapamıyor kadınlar doğum esnasında kısırlaştırılıyor Roman mahallelerinde Nazi sempatileri zaman zaman roman mahallelerini saldırıyor yakıyor yıkıyor ve buna karşı itfaiye yada ambulans emniyet güçlerine  ihbar  yapıldığında adres Roman mahallesi verildiğinde intikal etmeleri zaman sürecinden kat kat sonra olay yerine intikal ediyorlar ama bundan sonra her şey bitmiş oluyor maalesef geriye cansız bedenler yada yanan kül olmuş evler kalıyor.

BENZER YAZILAR

EDİTÖR ÖNERİLERİ