15.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ekim 31, 2020

Ali İhsan AKSAMAZ | ‘Dil Sürçmesi’

Geçtiğimiz günlerin dikkati çeken konularından bir tanesi de Erol Mütercimler’in İmam-Hatip Liselerinden mezun olanlarla ilgili olarak söyledikleri oldu.

Ali İhsan AKSAMAZ
facebook.com/ali.aksamaz/
aksamaz@gmail.com

7 Eylül 2020’de Haber Global’da Saynur Tezel’in sunduğu ‘Kayıt Altında’ adlı programda akademisyen Erol Mütercimler, gazeteci İsmail Saymaz, yazar Müfit Yüksel ve akademisyen Müfit Kırbaşoğlu ‘Tarikatler cephesinde yeni tehlike ne?’ başlığı altında konuyu tartışıyorlardı.

Yazar Müfit Yüksel, konuşmasında İmam- Hatip Liselerinden mezun olanların neden göğüslerini gere gere ‘ben İmam- Hatip Lisesi mezunuyum’ diyemediklerine açıklık getirmeye çalışırken akademisyen Erol Mütercimler sözü alarak şunları söyledi:

“O İmam-Hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza ne olarak çıkıyor? Cinsi sapık, sahtekâr, ahlâksız…”

Erol Mütercimler’in bu söyledikleri açık ve net.

Akademisyen Erol Mütercimler’in bu sözlerinden sonra program devam etti. Moderatör Saynur Tezel, Erol Mütercimler’i uyararak sözlerine açıklık getirmesini istemediği gibi, programın diğer katılımcıları da bu sözleri duymamış gibi davrandılar. Belki programa katılanlar içinde bile İmam-Hatip mezunu vardı.

Ettiği bu talihsiz sözlerin hemen akabinde Moderatör Saynur Tezel veya programa katılanlardan biri Erol Mütercimler’i uyarsaydı, muhtemelen kendisi konuyu düzeltecek ve iş bu noktaya da gelmeyecekti.

Erol Mütercimler’in sözleri büyük tepki gördü. Bu tepkiler üzerine Erol Mütercimler daha sonra Halk TV’de Gürkan Hacır’ın ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ adlı programına katıldı. Konuya açıklık getirmeye çalıştı. Sözlerinin daha önce söylediklerinin bağlamından koparılmaya çalışıldığını iddia etti.  Erol Mütercimler şunları söyledi:

“O yayınlanmış bölümü dinleyip kalbi kırılan, üzülen bütün İmam-Hatip Lisesi mezunları ve öğrencim olan herkesten özür diliyorum.”

Erol Mütercimler, söylediklerine açıklık getirmeye çalıştıysa da, İmam-Hatiplilerden özür dilediyse de iş artık çığırından çıkmıştı. Sözlerinden çark ettiği söylendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Erol Mütercimler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. (ÖNDER) İmam- Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal, 81 ilde Erol, Erol Mütercimler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Görev yaptığı Haliç Üniversitesi, Erol Mütercimler hakkında idarî soruşturma başlattığını duyurdu. (RTÜK) ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Millî Eğitim Bakanlığı da Erol Mütercimler hakkında soruşturma başlattı.

Bütün bu gelişmeler üzerine Erol Mütercimler, Haliç Üniversitesi’ndeki görevinden istifa etti.

Erol Mütercimler, Selim Kotil ile beraber sunduğu Meltem TV’deki ‘Akıl Oyunu’ adlı programda da Sakaryalıları hedef almıştı. Şöyle demişti:

“Sakarya bölgesindeki rezalet nedir? Neden bütün bu tarikatlar burada yuvalanmış. Bunun bir özelliği var, neyse bilmem. Bak bu Sakarya Bölgesi orada oturanların kalbi kırılsa da canları cehenneme, kırılsın,  aynen öyle söylüyorum.”

Program arkadaşı Selim Kotil’in uyarılarına rağmen, Erol Mütercimler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasına saklanmaya çalışarak Sakaryalılara hakaretlerini sürdürmeye devam etti.

Erol Mütercimler’in bu söyledikleri de açık ve net.

Daha sonra Erol Mütercimler, Sakarya’dan yayın yapan TV 264’de Zafer Tokuş’un programına katılarak genelleme yapmadığını, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyerek Sakaryalıların kendisini yanlış anladıkları için de özür diledi. Erol Mütercimler hakkında bu sözlerinden dolayı da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Söyledikleri açık ve net olarak ortadayken Erol Mütercimler’in sürekli olarak yanlış anlaşıldığını söylemesi ve yanlış anlaşıldığı için özür dilemesi yalnızca dünya basın tarihi açısından önemli bir örnek teşkil etmiyor.

Erol Mütercimler’in de Güner Ümit’in kaderini paylaşıp paylaşmayacağını ilerleyen zaman diliminde göreceğiz.

BENZER YAZILAR

EDİTÖR ÖNERİLERİ