Nazif AY | Patates Dini

Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi ve nihayet Saadet Partisinin kurucu genel başkanı Necmettin Erbakan’ın muhaliflerine layık gördüğü ve en meşhur “Aykırı din” tanımlamasını hak eden nitelemelerden biri “Patates Dini” idi.

nazif.ay@kuzgunportal.com
@AlterNazif

Erbakan “Patates Dini” nitelemesini, hem muhalifleri için hem de dinî hassasiyeti olduğu halde inadı inadına Milli Selamet Partisi’ne veya Refah Partisi’ne oy vermeyenler için kullanmıştı.

Patates dini, dindar politikalara “Evet” dedirtmenin etkin diliydi.

Patates dini, bu slogandan etkilenen olup siyasal İslam’a oy desteği sağlandığında, o siyasi yöne kilo aldıran bir söylemdi.

Fakat zaman içerisinde din üzerinden fazlaca siyaset üretilince piyasada ne dindar politikacıya dair bir güven kaldı ne de fiyatı makul ve gerçek anlamında istikrarlı bir patates cinsi.

Bence din ve piyasa ile çok oynamamak gerekir.

Aksi takdirde elimizde ne din kalır, ne patates, ne de patatesten ilhamla seslendirilen bir “Patates dini”.

Din, dine benzemediği ve siyasete bulaştığı zaman kirlenen saflığı ifade etmelidir.

Din, dine benzemediği zaman, o dine Allah bile inanmaz.

Din, dine benzemediği zaman, gökten üç büyük peygamber olan Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed inse dahi fayda etmez, çünkü her üçü de mevcut dinlere intisap edip saflarına katılmaz.

İşte o zaman geriye, kızarmış cips şeklinde veya kumpir lezzetinde ya da oturtma yemeği tadında bir patates dini değil, belki kalsa kalsa sağlıksız patates tüketiminden kilo almış bir dine önerilen “Plates dini” kalır.

Nazif AY Kitapları: Satın almak için kitap görseline tıklayınız…