Nalan YAZGAN | Dünyadan kısa kısa…

The Independent (UK)

nalan.yazgan@kuzgunportal.com
@Shapsugh14

İngiltere bugünlerde parlamentoya giren 11 haftalık bebeği konuşuyor. The Independent’a yer alan habere göre bir milletvekili parlamentodaki oylamaya 11 haftalık bebeği ile katıldı. Jo Swinson adlı vekil “bunun doğal bir şey” olduğunu söyledi. 1980 doğumlu vekil parlamentodaki en genç milletvekili.

 

Africanews (Etiyopya)

Etiyopya’da başbakan Abiy Ahmed, Oromo Kurtuluş Cephesi’ni (OLF) terör grubu listesinden çıkardı.

 

Başbakan Ahmed’in, geri gelmeye davet ettiği yaklaşık 1,500 OLF savaşçısı, cumartesi günü komşu Eritre’den Etiyopya’ya döndü. Yüzbinlerce Etiyopyalı bir zamanlar yasaklanan OLF liderlerini karşılamak için başkent Addis Ababa’da toplandı.

 

Reuters (Riyad)

Suudi Arabistan, milyarder Maan al-Sanea’nin borçlarını ödeyebilmek için önümüzdeki aydan başlayarak, Sanea’nin şirketine ait olan gayrimenkulleri açık artırmaya çıkaracak.

Şirketi Saad Grubu’nun temerrüde düştüğü 2009 yılından bu yana ödenmeyen borçları yüzünden geçtiğimiz yıl gözaltına alınan Sanea, 2007 yılında Forbes tarafından dünyanın en zengin 100 kişisinden biri olarak gösterilmişti.

 

El Heraldo (Honduras)

15 Eylül’de binlerce kişi meydanlarda Honduras’ın bağımsızlığının 197. yıldönümünü kutladı. 1821’de İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Orta Amerika ülkesi Honduras’ta sosyal ve politik istikrarsızlık hala devam etmekte.

 

National Today (Mexico)

Meksika’nın bağımsızlık günü olan 16 Eylül havai fişekler, bayraklar, yiyecekler ve geçitlerle kutlandı. 1812’den bu yana kutlanan bağımsızlık gününde, Meksika kültürünü ve ulusal kimliğini öne çıkaran coşkulu kutlamalara katılım oldukça fazlaydı.

 

China Plus News

Ağustos ayında dünyaya gelen panda yavrusu, Batı Japonya’daki bir hayvanat bahçesinde ilk kez halkla buluştu. İnsanların büyük ilgisiyle karşılaşan yavru panda, annesinin yanından hiç ayrılmadı.

 

The Independent (UK)

Kaza yapan sarhoş sürücü, halkın yardımıyla otomobilinden çıkarıldı. Sendeleyerek yürüdüğü dikkat çeken sürücü, çevredekilerin engellemeye çalışmalarına rağmen hasarlı aracına binip olay yerinden uzaklaştı.

 

Financial Times

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, nükleer füze araştırma alanlarını tamamen kapatmayı kabul etti. Kim Jong Un, füze motoru test bölgesini kapatma sözü verdi ve rejimin bu konudaki samimiyetini gösterme amacıyla dış denetçilerin füze test bölgelerine girmelerine izin vereceğine dair söz verdi.

 

Financial Times

Japonya’nın en büyük kâğıt üreticileri, tek kullanımlık plastiklere karşı küresel hareketleri güçlendirmek için pazarlama ve araştırma birimleri kurdular.

 

The Japan News

Filmlerde ve televizyon dizilerindeki rolleriyle tanınan kıdemli oyuncu Kirin Kiki, 75 yaşında hayatını kaybetti. Kiki, Japonya’nın önde gelen yönetmenlerinden Hirokazu Koreeda ve Naomi Kawase’nin filmlerinde yer aldı.

Kiki, 2018’de Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazanan Koreeda’nın “Manbiki Kazoku” adlı filminde büyükanne rolünde oynadı.

 

The Japan News, by Yomiuri Shimbun

 

Japon Ulusal Çocuk Gelişimi ve Sağlığı Merkezi’nden bir araştırma ekibi, 2015 ve 2016 yıllarında hayatını kaybeden yeni annelerin yaklaşık yüzde 30’unun intihar ederek hayatlarına son verdiğini açıkladı.

Postnatal depresyon, bir kadın doğum yaptıktan sonra ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlık ve kendisini değişen derecelerde depresyon olarak gösteriyor. Aynı zamanda uykusuzluk ya da iştahsızlık gibi semptomlarda görülebiliyor. Doğum sonrası yaşanan bu depresyon, kadının hormon dengesi ve ortamındaki ani değişiklikler yüzünden olduğu gibi bir çocuğu büyütürken izole hissettiğinden de kaynaklandığı düşünülmektedir.

Her ne kadar doğum yapma ve çocuk sahibi olma genelde mutlu bir zaman olarak düşünülse de, anne adayların hamileyken veya yeni annelerin doğumu takip eden bir yıl içinde intihar etme riski küçümsenemeyecek kadar yüksektir. Bu tür olayların aile ve toplum üzerindeki etkisi muhakkak büyüktür. Baskı altında olan anne adayları ya da emziren anneler tespit edilmeli ve onlara uygun destek sağlanmalıdır. Japonya’daki bütün belediyeler bu yıl içinde postnatal depresyon ve intihar önleme tedbirleri için plan hazırlayacak.