Muhabbet kuşu deyip geçmeyin

Artık her evde farklı bir rengini görebildiğimiz, bıcır bıcır konuşan bu sevimli hayvanlar hakkında ki ilginç bilgileri biliyor musunuz? Çeşitli isimler takarak evdeki sessizliği bitiren, bize arkadaş olan, minik, ufacık sevimli hayvanların bakımı kendileri kadar küçük değil. Her canlı gibi özenilmeyi ve iyi bakımı hak ediyorlar. Çekirdek yiyenler mi, beraber barbunya ayıklayan mı, birlikte duşa giren mi dersiniz ne ararsanız var muhabbet kuşlarında. Evin yeni bir çocuğu, bireyi olarak hemen herkesin gönlünü kazanıyorlar. Bakalım bilmediğimiz, ilk kez duyacağımız bu ilginç bilgiler nelermiş.

 

  • Muhabbet kuşları diğer kuşlara nazaran küçük olabilirler ama vücutlarında toplamda 3000 tüy vardır.
  • Aşkım, kuzucuk, tatlışko, babacık gibi isimlerle hitap ettiğimiz bu minik kuşların işitme aralığı 400-20,000 Hz’dır.

 

 

  • Mavi, beyaz, yeşil, sarı ve birbiri içine geçmiş renk cümbüşünden olmak üzere yetiştirilen muhabbet kuşlarının doğal rengiyeşildir.

 

  • Muhabbet kuşları biraz uçtuklarında ya da bir süre uçtuktan sonra gözlemlediğinizde göreceksiniz kalp atışları çok hızlıdır. Dakikada 300 kere kalpleri çarpar.

   

  • Dişi ve erkek olmak üzere iki cinsiyetin olduğu muhabbet kuşlarını nasıl ayırırız derseniz de çok basit. Gagalarının üzerinde cere denilen bir yer vardır. Bu cere denilen yer kahverengi ise kuşunuz dişidir. 

 

  • Kuş familyasının en vokali muhabbet kuşlarıdır, sizin söylediğiniz kelimeleri tekrarlama ve öğrenme gücü yüksektir. 

  

  • Evet, bakımı zor ve özen gerektirir dedik. Muhabbet kuşları ortalama 20 dakikada bir dışkı bırakırlar. Kafesleri erken kirlenir o yüzden sık sık temizlemeniz gerekir. 

 

  • Kendilerini temizlerken ya da uyurken görmüşsünüzdür boyunları çok esnektir. Boyunlarında bir insan vücudunda olandan çok daha fazla omurga vardır. Bunun sayesinde de boyunlarını 180 dereceye kadar döndürebilirler. Size arkası dönükken bakabilir, boynunu çevirip kuğu misali uyuyabilir. 

  

  • Muhabbet kuşları iki gözünü birbirinden bağımsız olarak hareket ettirebilirler. Çok süper bir şey değil mi bu? J Her gözü bağımsız olarak görülebilir ve buna monoküler vizyon ismi verilir. 

 

Evimizin neşeleri, minik canlılar J Bize o kadar muhtaç yaşıyorlar ki aslında, o yüzden onlara çok çok iyi bakmalı ve uzun yıllar yaşayabilecek kalitede bir yaşam sunmalıyız.