Mübo | Soğan

Çizim: @florhasanlnd

kısa bi aradan sonra yeniden burdayım. insanın bazen kafası çalışmaz, tikkatini toplayamayabilir, neblim üşenebilir, misal alfabeyi değiştirirler, bi gece de dilsiz kalır… insanlık halleri işte. lakin gel de editöre anlat derdini.

mubo@kuzgunportal.com
@bandteknesi

ömrü hayatımda iki editörüm oldu, biri çok zalım çıktı sevgili okur. burda isim verip rencide etmek istemiyorum, o kendini bilir. “kafam çalışmıyor” diyorum, “çalışırken yedekli yazsaydın” diyo. “su borusu delinmiş, komşunun tepesine akıyo” diyom, “yaw he he, daa yaratıcı olmaya çalış” diyo.

en son fena tehditler savurdu. yok köşemi müteahhide verip iki köşe daa alırmış da, yok “sabah’a röportaj veriyo vakit bulamıyo” dermiş de, yok kasetimi yayınlarmış da, yok fotoşopçu çocuklara “mübo umrede” fotosu yaptırırmış da, “yazıları yurtdışında yazdırıp portala ayakkablarıyla girdi” diye manşet atarmış da… oturdum pc’nin başına el mahkum. tırstığımdan değil, yıldığımdan. yoksa ben de bilirim “beni bağlamaz” demeyi. atarlı bi devletin yurttaşlarıyız netekim.

annem de çok gerdi beni. çuvalla soğan almış, beş on kilosunu bana verdi. dedi, “kardeşinle paylaş.” o da dedi, “abla senin evde dursun, bittikçe alayım”. soğan evleri basılıyo, soğan lobisinin inine giriliyo inine… analı kızlı attılar üstüme soğanları. daha da aramış “bi çuval daa aldım, gel de vereyim” diyo. şurda emeklilikte yaşa takılmak suretiyle türemiş olmam yetmiyor gibi, bi de soğanlı terör örgütü üyesi olaraktan mahcup etcekler beni devletimize. ailemizi tikkatli seçmeliyiz arkadaşlar.

kafamın çalışmadığı iki haftalık süreçte boş durmayıp, sosyal çevremi sorguladım. efenim, cb’nin eşinden dostundan hedayeler gelmekteymiş. “yaw niye zahmet ettiniz” diyerekten kabul eylenen hedaye toplamı 95 bin 750 tl imiş. benim kıdem tazminatımdan fazla. daa önce de bi arkadaşı uçak hedaye etmişti. benim sosyal çevrem napıyo? “mübo okeye dördüncü lazım, gel”. arkadaştır incitmiyim, gidim dizeyim fayansları diyorum, yenip hesabı kitliyolar. kendime yeni bi sosyal çevre yapmalıyım ama vaktim yok vaktim.

acun’la şeyman’ın boşanmasına da canım sıkıldı. bi dolu düğün masrafı, gürültü patırtı yaptılardı. e gelen giden altın da takmıştır. küçük altın deyip geçmemeli, servet netekim. o küçük altınları iade etsinler kardeşim. millet sokaktan süpürmüyo. bu iş konukları kandırık yapmaktır bi nev’i, ayıp!

oh, içimi döktüm de ferahladım walla.

arayı açmayalım sevgili okur, ben yazamazsam siz yazın. editör kızıyo.