Mübo | Hukuk

Çizim: @florhasanlnd

29 yaşındaki gazeteci seda taşkın örgüte moral ve motivasyon veren haberler yapmaktan ötürü 7 yıl ceza almış.

mubo@kuzgunportal.com
@bandteknesi

moral motivasyon çok önemlidir sevgili okur. kime verildiği, kiminkinin bozulduğu değil ki kusur, suç dahi teşkil eder, etmelidir de. bu sebeple, ben olsam devletin/iktidarın moral ve motivasyonunu bozmak diye bi suç uydururdum. böyle bir suç devletin önemine vurgu yaparken suç konusu eylemlerin de kapsamını genişletir. hukuk kapsayıcı olmalıdır arkadaşlar.

sosyal medyada görüyom misal. yok soğan, yok uçak, yok gezi, yok kriz, yok hanfendi danışmanı, yok ejder suyu gibi ileri geri konuşan insanlar var. bazen ben de yapıyorum böyle moral bozucu densizlikler. bakınız bu anarşizmdir. teröre yardım ve yataklıktır. devletin/iktidarın moral ve motivasyonunun tamamını veya bir kısmını tağyir, tebdil ve ilgaya teşebbüstür. bunların tek tek ve/veya bir aradaki anlamını bilmiyor, telaffuz güçlüğü çekiyor olsam da hoş şeyler olmadığını bilmekteyim.

misal, tee 2013’de üç beş ağaç yüzünden yurt dışından eylemci getirmek suretiyle bozulan devletin ve milletin bölünmez morali hala düzeltilememektedir. üç beş eylemci neyse de gezi parkı etrafında zincir kuran valide hanımlar dünyanın parası tutmuştur. o paralarla bi dolu soğan alırdık.

bunları ya yapmayalım ya da kendi iddianamemizi kendimiz hazırlayıp teslim olalım. bu devletimize moral veren şık bi hareket olacaktır. “ben vergimi veriyom, suçumu da mahkemeler uydursun” tavrı şımarıklıktır. gördüğünüz gibi ben de oturduğum yerden suç uydurabiliyom. çünkü burası bi hukuk devleti, hepimiz hukukçuluk yapabiliriz.

gerek bağımsız mahkemelerin gerekse benim uydurduğum suçu beğenmeyen kendi suçunu kendi uydursun.