Mübo | Hayırsız Evlat!

Çizim: @florhasanlnd

isa başgan’ın, uzun yola gittiği için yeni araba almak mecburiyetinde kalışı bi anımı getirdi aklıma.

mubo@kuzgunportal.com
@bandteknesi

bizim mahallede bi gima vardı. gima bi kamu marketiydi. sonra onu carrefour-sa’ya sattılar, yok oldu gitti. anlatırım daa geniş bi zamanda. sene 2001, babam ve ben gima’ya gittik. gima önünde bi 56 ford. üstler beyaz, yanlar boncuk mavisi. sakız mübarek. koltuklar yayla misali, direksiyon simidi sarılacak sanırsın tüm inceliğiyle. üstünde satılık ilanı var. aradım, o zamanın bol sıfırlı parasıyla 10 milyon tl. dedim “alacam”.

babam “mahalle girişindeki benzinliği de alalım, kıçına bağlarız 56’nın” diyerek aldırtmadı. aradan biraz zaman geçti. 73 model bi vosvos buldum. bombeli cam, kelebekli. pedallar dizlerime geliyo, sürüş esnasında spor yapma imkanı var. alman yapımı son kuşak. sonrakiler brezilya yapımı. akranız, kuşak çatışması imkansız. aldım gök mavisi tostosu, aradım babamı. dedim, “bişey aldım ama getiremiyom, gelsene”. “araba aldın di mi eşolueşek” dedi. eşolueşek ve eşek sıpası sevgi içeren ifadelerdir. ehliyetim var ama araba kullanmayı bilmiyo benim ehliyet. babam geldi mecburen, bindik tostosa. söylene söylene eve getirdi vosvos’u. 1 sene söylendi. en sonunda, gide gele ahbap olduğu ustaya sattı.

gelelim isa başgan’ın düt dütüne. bi keresinde şeker fabrikaları satılmıştı. isa başgan öncülüğünde etimesgut şeker fabrikası önünde “satılan şeker fabrikaları satılamaz” eğleni yapmıştık. sayın başgan makam arabasıyla gelmişti. şeker-iş’imiz 2 sene öncesinde de “fabrikalar zarar ediyo” propagandasını bertaraf etmek üzere 1 ay süreyle “2 saat ücretsiz fazla mesai” eğleni yaparak dünyada bi ilke imza atmıştı. isa başgan, ücretsiz fazla mesai yapılan fabrikaları gezmişti makam aracıyla. efenim o eğlen senin bu eğlen benim gezerkene arabanın yürüyen aksamı aşındı haliyle. başgana yeni bi araç aldı sefil işçi sınıfı ki başgan eğlenleri sürdürebilsin.

başganım, eğlen güzelim benim! a6 alındı mecbur kalınaraktan. çünkü itibar tasarruf edilebilinir bişe değildir. işçi sınıfımızın sefil oluşuna bakılıp, itibarsız olduğu sonucuna varılamaz. bilip bilmeden konuşuldu başgan hakkında. çok üzülmüş isa başgan. vakti olan arkadaşlar bi uğrayıp çayını içsin, gadasını alsın, benim vaktim yok. tüzüğe göre şeker-iş aidatı, üye işçinin bir günlük brüt ücretinin %75’idir. işveren tarafından kaynaktan kesilerek sendikaya ödenir. diyeceğim o ki uzun yol ve itibar için lazım gelen para var, a6 da alınır a1116 da. babam isa başgan’ın arkadaşı olsaydı, “ayıptır isa” der, aldırmazdı.

not: işçi sınıfına sefil dedim diye olay çıkarmayın, bkz. victor hugo / sefiller

editör notu: hiiç oralı olmayın olay çıkarın, kurumsal olarak biz de babasının tarafındayız

editör notu 2: geçen hafta bizim bir yazarımızın ( ki faydasından çok zararı olan bi eski gomnist, olmayasıca) yazısına gazlanıp bizim ofis yerine ataşehir kuzgun sigorta’nın camını indiren yüzyılın akıl küpü çomar gardaşımıza özgün çalışmalarında başarılar diliyoruz, kendisiyle acıklı bi konuşma yaptığımız kuzgun sigortanın sahibi aktan beye’de milliyetçi partiye verdiği oyun kendisine yol su elektrik olarak dönmesinden mütevellit ne kadaaa mutlu olduğumuzu bi kez daha iletmek isteriz. Mübo’yu (Mübo gizli faşo’mu acep bilinmez? günaanı almayalım biz kendimizin yalançısıyıs) okuyomuş sadece sitede ondan ekledik buraya, atkan bey sevgilerle, camını indiren deha muhtemelen senin verdiğin aidatla tavuk döner yiyo ,beslemeye devam ,afiyet olsun amin :)))