Mübo | Boycott !

Çizim: @florhasanlnd

1873’de yüzbaşı rütbesiyle ordudan emekli olan charles cunningham boycott, emekli maaşı yetmemiş olsa gerek ki irlandalı bi lordun malını mülkünü yönetir iş olaraktan. gel zaman git zaman çeşitli sebeplerden attırır köylünün kafasının tasını. boycott bey ve ailesi dışlanırlar. köylü boycott için çalışmamaya, tüccarlar onunla iş yapmamaya başlar. hatta postacı bile mektuplarını getirmez. olaylar gelişir, sonuç olarak; direniş eylemine hedef olan boycott’un adı “bir tacirin mallarını satın almayarak yapılan eylem” manasıyla dünya direniş literatürüne girer.

mubo@kuzgunportal.com
@bandteknesi

seçim goy goyundan geri kalmim diye tarihsel bilgi ile dalayım konuya. bi gece biz uyurken, çiçeklere su vermek yerine her bi seçimde her bişeyi kazanmış sayılacakları bişey geçirdiler meclisten. ve ittifaklarının korkunç formüllerini doldurdular sandıklara. sandık başına gidemeyenin ayaana sandık gelecek, mühürsüz zarf ve oylar geçerli sayılacak, aile bütünlüğümüz korunmak şartıynan apartman bütünlüğümüz bozulacak, seçmen kafasına göre polis çağırabilecek, sandıklar birleşe birleşe taşınabilecek vs vs…

her koşulda kazanmış sayılacakları bu cin fikirli yasa kafi gelmemiş olacak ki cnntürk’lü, kanald’li doğan medyasını da demirören’in mal beyannamesine eklediler. “esir düşmeniz kesmez bizi, teslim olun!” dediler. ha bu arada sadece cnntürk, kanald, hande, şirin, ertuğrul’dan bahsetmiyoruz. devri yapılan şey, memleketin en büyük yayın dağıtıcısı, en büyük 2. haber ajansı… kitap aldığımız idefix’de gitti paketin içinde. milli ve yerli ittifakı ne aa kesiyo, ne trt, ne havuz… interneti de rtük’e bağladılar. oh mis, dikensiz gül bahçesi walla. ortaya gene bi sandık koyacaklar, çık çıkabilirsen.

bu koşullar altında babaannemin çeyiz sandığından başka manalı bulabileceğim tek bi sandık kalmadı benim için. oyları yekten çöpe atsak en azından atık kaatçı çocuklara bi faydası olur, geri dönüşüme gider, çevreci oluruz falan.

ortada burcuva demokrasisi bilem kalmamışsa boykot da yetersiz bence. bize “aklımızla alay etmeyin la”, “hiç bişey seçmiyom, ne halin varsa gör” içerikli bişe lazım. peçetelere şarkı türkü yazıp sandıklara atalım, sayım esnasında en çok istek alanı söyler halay çekeriz. aklıma şimdilik bu geldi. eminim daa iyi fikirler vardır, buluruz.

şimdilik, en fazla iki heceden oluşan fiyakalı, ezgili soyada sahip bi arkadaş lazım bize. çıkıcak bi taşın üstüne, bulduğumuz o fikri ilan etcek. ondan sonra o fikir onun soyadıyla anılacak.

bi fikrin hayalini kurmaya başlayın, ben arkadaşların soyadlarını incelemeye başladım bile. “benim soyadım uygun” zannedenler başvuru yapabilir. mart’a yetiştirmemiz lazım.