Hüseyin Hakkı KAHVECİ | Sarı yelek kasırgası

Protesters wearing yellow vests, a symbol of a drivers' protest against higher fuel prices, install a barricade during clashes with police in central Brussels, Belgium, November 30, 2018. REUTERS/Yves Herman

İki hafta önce akaryakıt zammı protestolarıyla başlayan Fransa’daki eylemler, Belçika’nın ardından Hollanda’ya sıçradı.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ
@hhakkikahveci
kahvecihakki@gmail.com

Kısaca PİRE İÇİN YORGAN YANDI .

Daha başlangıç . ABD ve Suudi Arabistan arasında saklanan anlaşmaya göre önümüzde ki günlerde dünya büyük bir petrol ve türevleri sıkıntısıyla karşı karşıya bırakılacak.

Kaşıkçı cinayeti üzerinde Prens Salman hedefte . Trump `ın Arabistan ziyaretini düşünün .  Salman , babası ve Trump bir kürenin üzerinde ellerini üst üste koyarak poz vermişlerdi.

Sonrasında Mekke imamı “ Dünya `yı ABD ile beraber yönetiyoruz.” Demişti.

Bizim ak kafaların yıllarca söyledikleri inandırılmış oldukları yalanların gerçekliği ile yaşıyoruz. Halen , bu manzara karşısında akılları yerine gelmiş değil. Anlamsız bir şekilde basit beyanlarla günü kurtarıyorlar.

BAE ve Suudi Arabistan , sınırımızda mevzilenmiş olan YPG – PKK  teröristlerine maddi detsek veriyorlar. Ak kafa YENİ ŞAFAK gazetesinde kalem sallayan İbrahim Karagülle diyor ki “ Bu açıkça savaş ilanı . BAE ve Suudi Arabistan prenslerine karşı halkların harekete geçmesi gerekir. “ diyor. Açık açık iç işlerine karışma ve darbe ilanı . Kısaca darbe bozası pişirenler başka ülkelerin halklarına darbe yapın diyor.

Sarı yelek aynı zamanda sarı kum fırtınası işareti olmasın .

Bizim aklı evvellere söyledik . Araplarla  ümmet falan olunmaz . Araplarla iş tutulmaz. Ama yaptıkları ortada .

Sarı yelek eylemine farklı bir açıdan baktım . Birde Avrupa açısından bakalım .

Fransa’da “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor..

Belçika ve Hollanda`ya sıçrayan eylemler sonucu , Fransa vergi artışını askıaya aldığını açıkladı.

Bu işin diğer zamları var . Halklar artık yutmuyor .

Aynı sorun bizim ak akıllıların başında var . Kafalar bunu almıyor .  Ekonominin iyi olduğuna dair havuz medyası ekranlarında başlatılan algı operasyonları halkın cebine yansımıyor . Yüzde üç yüz elli zam yemiş ürünler varken , yüzde on iskonto yapsan bir şey değişmez.

O kadar ters orantılı bir durum var ki , madem dolar ve euro düştü . O halde yapılan zamlar neden geriye alınmıyor .

Gariban soğancılara saldırmayı maharet sayan akıl , belki SARI YELEK EYLEMİYLE karşı karşıya değil  ama SOĞAN eylemiyle karşı karşıya kalırsa şaşırmam.

Ama eminim ! Fransa ile başlayan süreç  Almanya ve İngiltere sonrasında Türkiye olarak dünya gündemini meşgul etmeye devam edecek .

Ekonominin dip yaptığı bu ortamda AKP politikaları ülkenin yarınlarını tükettiler. Şimdi ekranlarda sırıtarak bir şey yokmuş gibi davranmaları pişkinlik anlamına gelir.

Hiçkimsenin cebinde para yok . İnsanlar işsiz , borç dağları almış başını gidiyor .

Kağıt üzerinde her şey güzelleme yapılıyor . Öyle olmadığını topyekün anlayacağız .

Ufuk görünmüyor . Hava çok gri..

Sarı yelek eylemi bize tarih ve tekerrür açısını gösteriyor . Bastil hapishanesinden başlayan isyan adını FRANSIZ DEVRİMİ olarak almış . Halkı ezen elitlerin hepsi yerle bir olmuştu . Yüz yıl önce bir çok halka ilham veren süreç yeniden başlamış sayılır .

Hep beraber görüp seyredeceğiz. Tarihe tanıklık ediyoruz.

Son kitabım “ Mühürlü Vagon “ çıktı .

Ve bir hatırlatma diğer kitaplarım ..

  • RABITA – Uğur Mumcu`dan sonra
  • Atatürk`ün Yasaklanan Kitabı
  • Yahuda – Atatürk ve Cumhuriyete kuşatma ..Okuyunuz.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ Kitapları