En garip Batıl İnançlar

Ülkemizde hemen hemen her evde muhabbeti geçen, küçükleri korkutan, büyüklerin hala yapmadığı batıl inançlar kültürümüze işlenmiş özelliklerden biri. Saçmalık diyen, uygulayan, dikkat eden, dalga geçen… Her açıdan bakan insan var ama batıl inanç gerçeği de var. Peki bu yaygın olan batıl inançlar neymiş gelin tekrar hatırlayalım.

Gece Tırnak Kesmek

Küçükken annelerimiz, ninelerimiz tarafından hep söylenirdi bize, “Gece tırnak kesme, uğursuzluk demektir” diye. Oysa biz çocuklar el becerilerimizi yeni öğrenmişken bazen bu batıl inanca inanır kesmez bazen de amaaan diyip keserdik J Hala geceleri tırnak kesmeyenler var mı?

Kara Kedi

Kara kedi gördün mü? Gördüysen; saçını çek, dilini ısır ve poponu kaşı. Evet evet hala yapanlar eminim vardır ama kara kedinin uğursuzluğuna inanıldığı için bu batıl inanç nesillerdir hep bizimle.

Hamileyken Tatlı Ve Ekşi Şeyler Yemek

Hamileyseniz ve çocuğun cinsiyetinin sizin istediğiniz bir şeyin olmasını mı istiyorsunuz? O halde bu basit işlem belki isteklerinizi yerine getirir. Bol ekşili yiyecekler yerseniz kız çocuğunuz tam tersi tatlı şeyler yerseniz de erkek çocuğunuz olurmuş.

Ayna Kırılması

Bulunduğunuz yerde ayna mı kırıldı? Ya da siz mi kırdınız? Artık o evin ya da sizin 7 yıl boyunca uğursuzluklarla, tersliklerle yaşayacaksınız demektir.

Merdiven Altında Yürüme

Duvara ya da başka bir yere yaslanılan bir merdivenin altından geçerseniz uğursuzluk olduğuna inanılıyormuş. Sebebi ise o görüntünün bir üçgen şekline benzemesi, Antik Mısır’da üçgen kutsal sayılıyordu ve altından geçilmesi hoş karşılanmıyordu.

 Yıldız Kayarken Dilek Tutmak

Eski inanışlara göre yıldız kayarken tanrı dünyaya bakıyor. İnsanlarda tanrının onları gördükleri anda dilek tutup, gerçek olma ihtimalinin daha fazla olduğuna inanıyorlar.

Üstünüze Kuş Pislemesi

Hayatta başıma her şey geldi ve kuş pisleme de benim son şanssızlığım. Demek ki artık şansım, talihim dönecek… Böyle diye diye her yıl şans oyunlarının geliri hiç azalmadı.

Küçük Havuzlara Para Atmak

Bozuk paraların en çok işe yaradığı zamanlardan biri de bu anlar galiba. Aşk, sevgi, para, iş, sağlık, aile kurma, çocuk, tatil, gezme… Böyle gider durur bu istekler. Hangimiz bir kere de olsa bir havuza para atmadık ki? İtiraf edin J

Nisan Yağmuru

Sağlığa, saç uzamasına iyi geldiği söylenen bu yağmurda insanlar şemsiye altına saklanmak yerine yağmur tanelerinin tadını çıkarıp ıslanmanın keyfini sürüyorlar.

Dikiş Yapmak

Eğer dikiş kıyafetiniz sizin üzerinizdeyken yapılıyorsa bu pek de hayırlı bir sonuç getirmiyor. İnanca göre eğer o kişinin üzerinde kıyafet varken dikiş yapılırsa kişinin kısmeti kapanırmış.