Deniz ALTIOK | Vizyon Rehberi

Ekim ayının en beklenilen, istenilen haftasına gelmiş bulunmaktayız. Bu hafta beklenen, Oscar habercisi, merak edilen ve bol ödüllü filmlerle harika bir hafta sonuna merhaba diyeceğiz. Herkese sinema dolu hafta sonları diliyorum!

FIRST MAN (AY’DA İLK İNSAN)

@AltiokDeniz deniz.altiok@kuzgunportal.com

Bu haftanın en çok beklenen ve en çok merak edilen filmlerinden biri Ay’da İlk İnsan. Oscar’lı genç yönetmen Damien Chazelle ve ünlü oyuncu Ryan Gosling’i La La Land’den sonra bu film onları tekrar bir araya getirdi. Mart ayındaki Oscar ödül törenlerinde adaylıklarını göreceğimizi düşündüğüm film dram ve biyografi temalarında.

1969 yılında Neil Armstrong’un aya adım atmasıyla gerçekleşen Apollo 11 görevini ve Armstrong’un görev sürecindeki kendi yaşadıkları, ekip arkadaşları ve ailesiyle olan ilişkileri, yapılan fedakarlıklar, en tehlikeli görevin gerilimli dakikalarını mercek altına alıyor. James R. Hansen’in romanından uyarlanan film Armstrong’un gözünden hikayeyi anlatıyor.

Başrollerinde Ryan Gosling ve The Crown’dan tanıdığımız Claire Foy yer alıyor. Kyle Chandler, Pablo Schreiber, Ciaran Hinds, Jason Clarke, Ethan Embry, Corey Stoll, Christopher Abbot Patrick Fugit, Lukas Haas, Brian d’Arcy James gibi isimlerin yer aldığı geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan Ay’da İlk İnsan’ın senaristliğini ise Josh Singer kaleme almış. Ayrıca La La Land filminin harika müziklerini yapan Justin Hurwitz bu filmde de müziklerini konuşturacak gibi.

 

ANONS

Yönetmenliğini Mehmet Fazıl Coşkun’un yaptığı ve gittiği her festivalden ödüllerle dönen Anons bu haftanın en çok merak edilen, bol ödüllü yerli filmi. Tarih sayfalarında 1963’e gidiyoruz ve film tek bir günde geçiyor.  Anons bizlere ordudan tasvip edilmiş dört askerin kara mizah dolu traji-komik hikayesini anlatıyor.

Film ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, Ankara’daki radyolardan yapılacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır. Fakat anons yapılana kadar olan ki kara mizah dolu serüven, filmin içine yerleştirilen eleştiri unsurları, dönemin hikayesi ve 4 askerin kendi hayat tecrübeleri seyirciye bambaşka bir tat verecek. Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda 4 asker darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Ama sonuç umdukları gibi olmaz.

Oyuncu kadrosunda ise Murat Kılıç, Hayrullah Tarhan Karagöz, Şencan Güleryüz, Ali Seçkiner Alıcı, Nazmi Kırık, Serkan Ercan, Erdem Şenocak, Müfit Kayacan gibi başarılı isimler yer alıyor. Filmin senaryosunu da Ercan Kesal ve Mahmut Fazıl Coşkun birlikte kaleme almışlar.

95 dakika süren film sanat, müzikler, sinematografik ve oyunculuklar açısından tek kelimeyle mükemmel. Filmde eleştirilecek yer bile yok diyebilirim. Kendinize bu hafta sonu bir ödül verin ve bu harika Türk filmini sinemada izleyin.

 

A STAR IS BORN (BİR YILDIZ DOĞUYOR)

Film ünlü müzisyen Jackson Maine ile büyük bir müzisyen olma hayalleri kuran, bununla yaşayan Ally arasındaki aşkı ve kariyerlerini konu alıyor. Sinemaya birçok kez uyarlandı bu hikaye bu sefer de Jakson ve Ally olarak karşımıza Bradley Cooper ve Lady Gaga çıkıyor.

Jackson Ally’yi istediği, hayal ettiği gibi sahne ışıklarının altına çıkarıyor ve ünlü bir şarkıcı yapıyor. Spot ışıkları altında mutlu olan ve hızlıca yükselen Ally ile Jack’in arasını şöhret ve Jack’in içindeki kötü düşünceler bozmaya başlar.

Bradley Cooper yönetmen, Will Fetters ve Eric Roth ile senaristliği üstlenirken aynı zamanda da filmin başrol oyuncusu. Bir diğer başrol ise Lady Gaga. Onlara eşlik eden oyuncular ise; Sam Elliott, Dave Chappelle, Anthony Ramos, Bonnie Somerville.

 

THE KINDERGARTEN TEACHER (ANAOKULU ÖĞRETMENİ)

Lisa, New York’ta çalışan bir anne ve anaokulu öğretmenidir. İşinden ve aile yaşamından bulduğu boş vakitlerinde şiir yazan Lisa, hayatının hiçbir alanında tamamen mutlu ya da başarılı değildir. Bir gün 5 yaşındaki bir öğrencisinin şiir yazmakta çok yetenekli olduğunu fark eder. Bu yeteneğini dikkate almaları konusunda ailesini ikna edemese de, Lisa çocuğa yardım etmek için elinden geleni yapar. Yaratıcılığının tıkandığı bir gün, katıldığı şiir dersinde öğrencisinin sözlerini kendisininmiş gibi okur. Daha önce ne derste, ne özel hayatında görmediği derecede ilgi ve övgülerle karşılaşır. Ancak nerede durması gerektiğini bilemeyince bu davranışı Lisa’ya pahalıya patlayacaktır.

Sundance Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştire filmin başrollerinde Maggie Gyllenhaal, Parker Sevak ve Gael Garcia Bernal yer alıyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini de Sara Colangelo üstleniyor.

 

SEVGİLİ KOMŞUM

Sevgili Komşum, bir apartmanda yaşanan birbirinden ilginç olayları konu ediyor. Şale Apartmanı, içerisinde türlü insanların barındığı bir apartmandır. Herkes tarafından sevilen bir kapıcı, mutlu bir evliliğe sahip bir çift, mahallelinin kedilerinin sevgilisi yaşlı teyze ve meraklı komşular… Günlerden bir gün genç bir kadının hastaneye kaldırılması ve ardından bir başka kadının taşınması apartmanın hareketlenmesine neden olur. Yeni komşu sığınma evinden gelen genç bir kadındır. Sıkıntılı bir geçmişe sahip olan kadın, yeni erkek arkadaşı ile birlikte hayatında yeni bir başlangıç yapar. Kurduğu yeni dünyasında kendisini hiç olmadığı kadar güvende hisseder. Peki gerçekten de güvende midir? Şale Apartmanı’na taşınarak ve bir sürü komşu edinerek daha da güvende mi olmuştur?

Gerilim ve dram özelliklerini taşıyan bu filmin hikayesinden de anlaşılacağı üzere biraz absürd biraz farklı bir film. Senaryosunu Onur Ünlü ve Selcan Özgür kaleme almış. Yönetmenliğini de A. Taner Elhan üsteniyor. Selin Şekerci, Emre Altuğ, Sezin Akbaşoğulları, Selim Bayraktar, Erkan Can, Serap Matyaş, Ozan Bilen ve Ayşen Gruda oyuncu kadrorsunda yer alıyor. Müzikleri ise Baba Zula, Ayşe Önder ve Ümit Önder’in notalarından çıkmış.

 

KEŞİF

Bu haftanın farklı konusu, senaryosuna sahip yerli filmi Keşif. Keşifte, birbirinden tamamen farklı hayatları ve farklı sorunları olan üç genç var; Esma, Berk ve Hasan. Bu üç gencin tek ortak özelliği, üçünün de hayattaki sorunlardan kaçmak için bilgisayar oyunu oynamasıdır.
Keşif isimli mistik bir oyun aracılığıyla kendilerini önce zaman çarklarının içinde, ardından Çanakkale’de bulurlar. Keşfetmeleri gereken bir şeyler vardır ama ne? Yapay zeka oyununda bu üç genç acaba başarılı olabilecekler mi?

A.Volkan Kocatürk’ün yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri Burak Can, Sude Zulal Güler, İbrahim Yıldız üstleniyor. Diğer oyuncular da Pelin Akil, Yurdaer Okur, Rüzgar Aksoy gibi isimler.

 

ELLIOT THE LITTLEST REINDEER (KARLAR PRENSİ ELLİOTT)

Haftanın tek animasyonu Karlar Prensi Elliott’ta Elliot devasa bir kalbi ve büyük bir hayali olan minyatür bir attır. İçinde yaşadığı evcil hayvan çiftliği, Rengeyiği Eğitim Kampı olunca, büyük amcası ile birlikte yürüttüğü çiftliğin keçilerini gütme işi, ona sıkıcı gelmeye başlar. Elliot aslında maceraperest bir ruha sahiptir. Elliot bir rengeyiği olmak ve Santa için çalışmak ister. Bütün zorluklara rağmen Elliot ve en iyi arkadaşı Hazel, onun tam bu işe göre bir at olduğunu kanıtlamak için işe koyulurlar. Elliot ve Hazel rengeyiği elemeleri için Kuzey Kutbuna gittiğinde, Hazel, Noel’in büyük bir felakete doğru sürüklendiğini öğrenir. Bu arada çiftlikte kötü kalpli bir kadın, arkadaşlarının hayatını zorlaştırmaktadır. Elliot hayatının en büyük seçimiyle karşı karşıya kalır: arkadaşlarını mı kurtarmalı yoksa hayallerinin peşinden gidip Noel’i mi kurtarmalı?

Jennifer Westcott filmin yönetmenliğini yapıyor. Seslendirmede de Josh Hutcherson, Samantha Bee, Morena Baccarin, Jean Yoon, Jeff Dunham gibi isimler yer alıyor.

 

HELL FEST (CEHENNEM FESTİVALİ)

Üniversite öğrencisi bir genç kız olan Natalie, çocukluğundan beri en iyi arkadaşı Brooke ve onun ev arkadaşı Taylor ile birlikte Hell Fest’e gider. Bu festival Cadılar Bayramı’nda düzenlenen ve labirentleri, eğlenceli oyunları ve dev panayır alanıyla şehri dolaşan bir etkinliktir. Her yıl binlerce genç, kabuslardan çıkıp gelmiş gibi görünen korku karnavalında eğlenmek için Hell Fest’i takip etmektedir.

Ama bir ziyaretçi için Hell Fest bir cazibe merkezi değil bir avlanma yeridir. Gözler önünde cinayet işleyip dekor ve kurgu kılıfına uydurabilmenin ve eğlenceye kendilerini kaptırmış dikkatsiz kurbanları kolaylıkla avlayabilmenin mümkün olduğu festival, bu yılki katılımcılar için oldukça tehlikeli olacaktır. Festivale gelenlerin sayısı ve damarlarında dolaşan adrenalin arttıkça, katil maskeli yüzünü Natalie, Brooke, Taylor ve gece hayatta kalmak için onlarla birlikte savaşacak olan erkek arkadaşlarına çevirir. Gençler gözlerinin önünde gerçekleşen korkunç vahşetin bir kurgu olmadığını fark ettiklerinde yaşam savaşları başlayacaktır.

Konusu klasik korku filmlerinden farklı görünen bu korku filmini vizyon listenize ekleyebilirsiniz. Gregory Plotkin yönetmen olarak yer alırken Reign Edwards, Bex Taylor-Klaus ve Amy Forsyth başrolleri paylaşıyor.

 

EL UMMAR

Haftanın ikinci korku filmi de yerli bir korku filmi. Miraç 35 yaşında dini vecibelerine düşkün bir medyumdur. Ailesini küçük yaşta trafik kazasında kaybeden Miraç babaannesi Döne’nin yanında kalmaya başlar. Döne kötü büyüler yapan bir büyücüdür ve yaptığı büyülerde Ummar isimli bir cinden yardım almaktadır. Miraç babaannesinin yaptığı kötü büyülerden rahatsız olmaya başlar ve babaannesinin yanından kaçarak İstanbul’a yerleşir.

Tuncer Gürbüz filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. Mustafa Miraç Kaya, Emin Gümüşkaya, Aysun Güven, Esra Öztop, Zeynep Şahin, Nurdan Paksoy, Hasan Üzer, Madina Normatova ve Can Şallıoğlu kadroda yer alan oyuncular.

BONUS: DİZİ

DAREDEVIL

Netflix’in en başarılı Marvel süper kahraman dizisi Daredevil 3. Sezonuyla 19 Ekim’de Netflix platformunda yayınlanacak. Birçok kişi aylardır bu günü bekliyordu. Matt Murdock’ın değişimi, Wilson Fisk’in güçlü geri dönüşü, New York’un karanlık sokakları tekrar sevenleriyle buluşuyor. Daredevil o afili kırmızı kostümünden yine eski siyah kostümüne geri dönüş yaptı. Tek bir hafta sonunda tüm bölümleri izleyip bitirebileceğimiz bir sezon yarın bizleri bekliyor diye düşünüyorum. Fakat mutlu bir haber Daredevil 6. sezona kadar devam edeceğinin sinyallerini verdi.