Deniz ALTIOK | NETFLİX’İN yeni İspanyol dizisi: ELITE

La casa de Papel’in yayın haklarını satın alan Netflix’in ikinci İspanyol dizisi Elite geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 8 bölümlük mini dizi olarak ilk sezonuyla Netlix platformunda yer aldı. İlk sezon diyorum çünkü beğeni topladığı için ikinci sezon onayını alması gecikmez.

 

KİMLER OYNUYOR?

@AltiokDeniz deniz.altiok@kuzgunportal.com

Netflix’e geçmesiyle 3.sezon onayı alan La casa de Papel’den tanıdığımız simalar Elite dizisinde de karşımıza çıkıyor. Jaime Lorente, Miguel Herran ve Maria Pedraza ve onların yanı sıra; Miguel Bernardeau, Mina El Hammani, Omar Ayuso, Itzan Escamilla, Aron Piper, Danna Paola, Ester Exposito, Alvaro Rico gibi isimler kadroda yer alıyor.

 

KONUSU NE?

Okullarının bir deprem sonucu yıkılmasıyla öğrenciler çevre okullara transfer olurlar. İnşaatın sahibi yıkılan imajını düzeltmek için üç öğrenciyi burslu okutmak ister. Bu işçi sınıfından gelen 3 öğrenci İspanya’nın seçkin ailelerinin çocuklarını gönderdiği Las Encinas’da burslu olarak eğitime başlarlar.

Dizide bu 3 gencin uyum sürecini, rekabeti ve zorluklarını göreceğimiz klasik bir lise dizisi olarak düşünmüştük ama 1.bölümün ilk dakikasından itibaren esrarengiz bir cinayete merhaba dedik. 8 bölüm boyunca cinayeti, cinayetin nedenlerini ve her bir gencin kendini bulma, keşfetme öyküsünü izliyoruz.

İZLENMELİ Mİ?

Cinayet her ne kadar dizinin temel ögesi gibi düşünülse de aslında senaryo çok daha farklı noktalara değiniyor. Dizi de başrollerimiz etrafından bir sürü soruna değiniyorlar. İslamfobi, homofobi, erken yaşta cinsel ilişki, uyuşturucu, statü farklılıkları, maddiyat, rüşvet, sosyal farklılıklar ve sosyal şiddet gibi aslında günümüzde var olan sorunlara sadece değinmek için değinmiyorlar. Oluşturulan karakterlerin içi boş, sadece çeşitlilik olsun diye konulmuş süs bitkisi değil de gerçekten o sorunların alt metni kadar gerçek, inandırıcılığı yüksek karakterler yaratmışlar. Aslında izlediğimiz lise dizilerinden oldukça farklı bir atmosferle karşılaşıyoruz. Özellikle Amerikan lise dizileri, filmlerine nazaran çok daha farklı, toz pembe ya da sadece bu da olsun demek için oluşturulmuş ne bir replik ne bir karakter ne de bir sahne vardı. Gerçekten farklı ve İspanya’ya özgüydü.

Ben diziyi izlerken 13 Reasons Why’a çok benzettim. Sadece orada ana temamız hep Alison Parker’dı oysa burada ölen kişiyle beraber çevresine, çevredeki kişilerin kendi kişisel sorunlarına, kişilik bulma savaşlarını, ailelerine aslında sadece ‘kendileri’ olmak istediklerini anlatma güçlüğünü, o ergenlik dediğimiz dönemi herkesin kendi penceresinden neler yaşadığına uzun uzun bakarak değindik. Kapılar kapandı, kapılar açıldı ama herkes bir şekilde kendi olma yolunda adımlar atmaya başladı. Elite 8 bölüm boyunca tek bir konu ya da başrol vermek yerine bir sürü başrol ve bir sürü sorun, konu veriyor.

Ortalama 50 dakika 8 bölümden oluşan Elite dizisini bir çırpıda bitirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bir hafta sonu ya da iş çıkışı akşamları kendinizi akışına bırakacağınız bu İspanyol dizisi sizi tatmin edecektir. Ki eminim, İspanya yapımı olduğu için de izleyenlere olacaktır.

 

Atmosferine ufak bir bakış atmak isteyenler için fragman;

https://www.youtube.com/watch?v=4uL0tXY0_-Y