Bu filmler Akıl Hastanesi’nde geçiyor

Ruh durumu stabil olmayan, asabı bozuk karakterler… Hapsedildikleri “akıl hastanelerinde/tımarhanelerde” geçirdikleri zorlu günler, geceler, birbirleriyle anlaşmazlıklar, tehditler, yeni dostluklar ve stabil olmayan ruh hallerinin daha da artması ya da huzura ermesini gözler önüne seren filmleri hepimiz seviyoruz. Sürekli bu tarz filmler de çekiliyor. Başarılı oyunculuklar bu tür filmlerde daha da büyürken yönetmenler de bambaşka ve zorlu türün hakkını veriyorlar.

 

AWAKENINGS  (1990)

Nörolog Malcom Sayer (Robin Williams) yeni başladığı hastanede hiç karşılaşmadığı bir hasta ekibiyle tanışır. Sayer uzun zamandır bilinci olmayan ve öylece yatan hastaları tedavi etmeye başlar. L-Dopa isimli bir ilaç vardır ve bu ilaç sayesinde Doktor Sayer bilinci olmayan insanları iyileştirmeyi düşünür. Hastalar üzerinde denemelerine başlar ve hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe (Robert De Niro) olur.

GIRL, INTERRUPTED (1999)

Susanna (Wiona Ryder) intihara teşebbüs ettikten sonra hastaneye yatırılır. Susanna’ya konulan teşhis sınırda kişilik bozukluğudur ve hastanede 18 ay geçirmesi gerekir. Hapishane gibi görülen bu hastanede Susanna diğer hastalarla beraber kurduğu ilişkilerle burada geçirdiği süre boyunca kendini keşfeder.

GOTHIKA (2004)

Miranda Grey ruhsal durumları stabil olmayan hastaları inceleyen bir psikologdur. Bir gün yaşanan bir kazanın ardından Miranda (Halle Berry) psikolog konumundan hasta konuma geçer. Kocasını öldürmek suçlanır ama o anlara dair anıları hafızasında yoktur. Kendini aklamak ve yaşananları hatırlamak için zorlu süreçlere girmek zorunda kalır.

ONE FLEW OVER THE CUCKCOO’S NEST (1975)

Bu türün kült yapımlarından biri de kesinlikle Guguk Kuşu filmi. R.P. Murphy mahkum olduğu hapishaneden deli taklidi yaparak oradan kurtulmaya çalışır. Dikkat çeken davranışları yüzünden onu Eyalet Akıl Hastanesine yollarlar. Murphy (Jack Nicholson) hapishanede geçireceği gün sayısı kadar akıl hastanesinde kalacağını düşünür ama burada işler farklıdır. Ceza bitse bile iyileşmeyen hasta hastaneden çıkamaz. Murphy’nin oradan çıkış bileti için iyileşmesi ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler geçirmesi önemlidir.

SHUTTER ISLAND (2010)

Martin Scorsese’nin muazzam filmlerinden biri de iç içe geçmiş bir hikaye olan Zindan Adası. Teddy ve ortağı Chuck Rachel Solonda isimli akıl hastasının ortadan kaybolması sonucunda olayı araştırmak için Ashcliffe Hastanesi’ne giderler. Basit gibi görünen ama katmanları fazla olan bu labirent gibi hastane ve akıl hastanesinde Teddy kaybolur. Peki Teddy’nin yaşadığı olaylar gerçek mi yoksa tamamen kendi kafasında kurduğu bir olay mı?

THE WARD (2010)

1966 yılında geçen hikayede Kristen, kendinden geçmiş bir halde evini yakar. Sonrasında da bir akıl hastanesine kapatılır. Hastanedeki tuhaf olaylar, gece ortaya çıkan çığlıklar, tuhaf sesler Kristen’ı rahatsız eder. Kristen hastaneden kaçmayı planlar.

TWELVE MONKEYS (1995)

Bu bilim-kurgu türündeki filmde insan ırkının ölümüne yol açacak bir virüs milyarca kişinin ölmesine neden olmuştur. Virüsü yok etmek isteyen insanlar bir zaman makinesi yaratırlar ve ilk denek olarak James Cole (Bruce Willis) gönüllü olur. James gözlerini açtığında kendini 7 yıl önceki dünyada ve bir akıl hastanesinde bulur.