Böyle Spor olur mu? demeyin

Basketbol, voleybol, futbol, tenis, halter… Bu ve adını sık duyduğumuz spor dallarına aşinayız. Onları takip etmeyi, favorilerimizi belirlemeyi ve maçlarına gitmeyi çok seviyoruz. Ama bir de adını hiç duymadığımız duysak bile bu nasıl spor olur dediğimiz sporlar var. Gelin hep beraber hem şaşıralım hem de öğrenelim.

 

  • Curling

Süpürgelerle ve 4’er kişilik takımlarla oynanan oyunu amacı; süpürgelerin yardımıyla sarı ve kırmızı taşları hedefe en yakın noktaya getirmeleri gerekir. 10 set toplamda 75 dakikalık bu oyun ortalama 50 cm uzunluğundaki bir buz pistinde oynanıyor.

  • Satranç Boksu (Chess Boxing)

Dövüş sporu ve zeka oyunu bir araya gelip Satranç Boksunu oluşturuyor. 6 raunt satranç ve 5 raunt boks ile toplamda 11 raunt süren bu fiziksel güç ve zekaya dayalı spor iki sporu birbirine harmanlıyor.

  • Eş Taşıma (Wife Carrying)

Finalndiya’da ortaya çıkan bu spor dalı çeşitli engebelerle oluşturulmuş bir parkur içinde erkeklerin eşlerini taşımasıyla oynanıyor. Kazananlar ise; eşlerinin ağırlığı kadar bira ve eşlerinin ağırlığının 5 katı kadar para kazanabiliyorlar.

  • Sualtı Hokeyi (Underwater Hockey)

Çim hokey, buz hokeyi derken hokey sporu çeşitliliğine bu sefer de sualtı hokeyini ekledi. Sualtı hokeyinde iki takım yüzme havuzun altında birbirlerinin kalelerine pakı atmaya çalışırlar.

  • Ayak Voleybolu (Sepak Takraw)

Ayak Voleybolu’nu ilk kez duymuş olsanız bile tarihi 15. yüz yıla dayanıyor. Tayland ve Malezya’da oldukça popüler olan bu oyunda 3 kişilik 2 takımdan oluşan maçlar yapılıyor. Oyuncular özellikle ayakları olmak üzere; diz, omuz ve kafa kullanıyorlar. Voleyboldan en büyük farkı ise, bu oyunda ellerin kullanımı yasak.

  • Ayak Parmağı Güreşi (Toe Wrestling)

Bu spor klasik bilek güreşinin ayak başparmağıyla oynanan hali. İngilizler tarafından ilk 1976 yılında ortaya çıktı. Rakipler ayak başparmaklarını birbirlerine kenetleyerek karşısındakini yenemeye çalışıyor.

  • Bisiklet Futbolu (Cycleball)

125 yıllık bir geçmişe sahip olan Bisiklet Futbolu adından da anlaşılacağı üzere bisiklet üzerinde oynanan bir futbol oyunu. Oyun ikişerli takımlar halinde oynanıyor. Oyuncuların dışında kalede ayrı bir oyuncu yok, bu iki kişi aynı zamanda kaleye de geçip ellerini kullanarak kaleyi korumaya çalışıyorlar. Oyun sırasında ise bisiklet tekerleği ve kafa kullanarak topu karı takımın kalesine atmak için yarışıyorlar. Kale haricinde ise el kullanmak yasak.

  • Zorbing

Koca bir plastik topun içine giren iki kişi, topun içindeki bağlantılara sabitlendikten sonra yamaçtan aşağıya yuvarlanıyorlar. Ürkütücü görünse de bu sporu yapanların hepsi çok eğlenceli olduğunu söylğyor.

 Peynir Yuvarlama (Cheese Rolling)

Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama evet, böyle bir spor var. İngiltere’de her yıl gerçekleştirilen bu sporda amaç; tekerlek peyniri yüksek bir tepeden aşağıya doğru bırakıyorlar. Yuvarlanmaya başlayan peynirin ardından katılımcılar da kendilerini aşağıya doğru bırakıyorlar ve aşağıya varan ilk kişi yarışı kazanmış oluyor. Tehlikeli ve her yıl birçok yaralanmaya ev sahipliği yapan bu spor İngiltere’de çok popüler.

  • Buzkashi

Polo sporuna oldukça benzeyen Buzkashi Kırgızistan ve Afganistan’ın geleneksel sporlarından biri. Polo sporundan farkı ise aralarında bir top yerine başı kesilmiş bir keçi ya da oğlağı kullanırlar. Keçi ya da oğlak başını kaleye ulaştırma üzerine kurulu bir oyun.